niedziela, 12 września 2021

LABNEH - SEREK Z JOGURTU GRECKIEGO

labneh - serek z jogurtu greckiego
labneh - serek z jogurtu greckiego

 
Labneh to biały ser przygotowywany z jogurtu greckiego oddzielanego od serwatki.  To pyszny jogurtowy serek z ulubionymi dodatkami. Przygotowuje się go bardzo szybko. Warto go wypróbować!


Źródło: AniaGotuje


Składniki:

  • 800 g jogurtu greckiego
  • płaska łyżeczka soli
  • pół pęczka koperku
  • 1 łyżeczka kurkumy 
  • 2 ząbki czosnku

Dodatkowo:

  • 1 świeża pielucha tetrowa lub gaza opatrunkowa wielkości 1 metra
  • sitko o średnicy 16 cm
  • miska o tej samej średnicy
  • gumka recepturka


Wykonanie:

Jogurt grecki przełożyć do miski. Dodać płaską łyżeczkę soli. Umyć koperek i posiekać go drobno. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Do jogurtu dodać koperek, czosnek, kurkumę, wszystko dokładnie wymieszać oraz odstawić.

Przygotować miskę, gazę oraz sitko. Gazę złożyć na pół i wyścielić nią wnętrze sitka. Na gazę przełożyć cały jogurt grecki z dodatkami. Zebrać razem końce gazy i związać luźno gumką recepturką. 
 
Garnek z sitkiem i jogurtem w gazie odstawić do lodówki na 4-6 godzin. Po tym czasie podnieść sitko z jogurtem w gazie. W misce zacznie się zbierać serwatka. Serwatkę wylać a  jogurt w gazie lekko odciśnąć jeszcze z serwatki. Przesunąć niżej gumkę recepturkę, by trochę ciaśniej związać powstający ser Labneh. Jogurt w gazie odstawić ponownie do lodówki na 2-4 dni. Przynajmniej raz dziennie odciskać delikatnie płyn i całość znów ostawić do lodówki. Żeby serek był bardziej zwarty, trzeba go trzymać łącznie do czterech dni.  
 
Można robić różne wersje serka Labneh. Najbardziej podstawowy jest ser tylko z dodatkiem soli. Taki ser możesz po zrobieniu formować w kulki i obtaczać w ziołach lub umieścić w słoiku z oliwą. Tak przechowywany ser możesz trzymać w lodówce nawet kilka tygodni. Do jogurtu można dodać suszone zioła takie jak oregano, bazylię, czarnuszkę, suszony czosnek, czosnek niedźwiedzi lub gotowe mieszanki przypraw. Takim serkiem smaruję kanapki oraz przygotowuję z niego domowy twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką. 
 
labneh - serek z jogurtu greckiego
labneh - serek z jogurtu greckiego

Smacznego!
 
Zapraszam również na: Pasta z lubczyku - maggi bez chemii
 

LABNEH - SEREK Z JOGURTU GRECKIEGO

LABNEH - SEREK Z JOGURTU GRECKIEGO


Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz