wtorek, 24 sierpnia 2021

PRZECIER Z POMIDORÓW NA ZIMĘ

 

przecier pomidorowy na zimę
przecier pomidorowy na zimę

Przecier z pomidorów na zimę przygotowuję co roku, na przełomie sierpień - wrzesień. Taki przecier można pić, zawiera on dużo witamin. Można przygotować z niego zupę pomidorową, można również dodawać go do sosów, spaghetti, bigosu czy gołąbków. Samo zdrowie! Przepis pochodzi z zeszytu mojej mamy, polecam :-).


Składniki:
  • 10 kg pomidorów
  • sól, pieprz
  • cukier
  • kwasek cytrynowy - ilość na czubku łyżeczki (około 1,25 ml)

Wykonanie:
 
Przygotować słoiki. Umyć w zmywarce albo wyparzyć w piekarniku. U mnie 10 słoików o pojemności 700 ml.
 
Pomidory sparzyć wrzątkiem, ściągnąć skórkę. Następnie pomidory przekręcić przez maszynkę, a następnie wlać je do garnka. Doprawić cukrem, solą i pieprzem do smaku. Dodać kwasek cytrynowy, który spowoduje, że pomidory nie stracą koloru.

Przecier z pomidorów gotować około godziny na małym ogniu. Od czasu do czasu mieszać, żeby się nie przypalił. Woda z przecieru musi odparować. Jeśli będziecie przecier gotować dłużej, odparuje z niego więcej wody i przecier będzie bardziej gęsty.
 
Przecier przestudzić, a potem wlać go do słoików i każdy dokładnie zakręcić. Przecier należy zapasteryzować.
 
Na dnie dużego garnka umieścić pieluchę tetrową lub ułożyć stare nakrętki. Słoiki ułożyć jeden obok drugiego, tak aby nie stykały się ze sobą. Wlać wodę do 3/5 wysokości słoików. Ustawić średnią moc palnika i doprowadzić wodę do wrzenia. Zmniejszyć moc palnika i pasteryzować słoiki przez około 20 minut, gotowe!
 
Smacznego! 
 

PRZECIER Z POMIDORÓW NA ZIMĘ


PRZECIER Z POMIDORÓW NA ZIMĘ


Print Friendly and PDF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz