czwartek, 18 sierpnia 2022

POWIDŁA ŚLIWKOWE BEZ MIESZANIA (PLUM JAM WITHOUT MIXING)

 

powidła śliwkowe
powidła śliwkowe bez mieszania

Przedstawiam przepis na pyszne powidła śliwkowe bez mieszania. Te powidła robią się same. Mieszanie podczas gotowania jest zabronione, a powidła się nie przypalają! Robiłam pierwszy raz w taki sposób i powidła rzeczywiście mi się nie przypaliły. Wyszły lekko słodkawe, idealne :-)

 

Źródło: link


Składniki:

  • 5 kg śliwek, najlepiej węgierek
  • 500 g drobnego cukru
  • 4 łyżki winnego octu 5%

Wykonanie:

Śliwki umyć, osuszyć, przekroić na pół i wyjąć pestki. Śliwki układać warstwami w szerokim garnku, przesypując je warstwami cukru, tak by ostatnią warstwą był cukier. Śliwki z cukrem polać octem. Garnek ze śliwkami pozostawić na 15 godzin w temperaturze pokojowej.

Po tym czasie postawić garnek na mały ogień i powoli doprowadzić do wrzenia bez przykrywania - zajmie to około 35 minut. Od momentu zagotowania trzymać garnek na ogniu przez 5-6 godzin. Podczas gotowania powideł nie można mieszać! Jeśli po tym czasie w powidłach jest sporo soku, można go dolać i wykorzystać do ugotowania kompotu. Ugotowane powidła wymieszać, ale dopiero teraz! 

Słoiki z powidłami pasteryzować. Powidła przełożyć do wyparzonych słoików, zamknąć i wstawić do garnka wyłożonego ściereczką. Zalać gorącą wodą, tak by sięgała 2-3 cm poniżej pokrywki. Doprowadzić do wrzenia  i gotować na średnim ogniu 20 minut. Po tym czasie wyjąć słoiki i postawić je do góry dnem. Pozostawić do całkowitego wystygnięcia.


Smacznego!

 

Zapraszam również na: Dżem z aronii, jabłek i gruszek według siostry Anastazji

 

POWIDŁA ŚLIWKOWE BEZ MIESZANIA

POWIDŁA ŚLIWKOWE BEZ MIESZANIA

 

  Print Friendly and PDF


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz